Odchov největšího sklípkana světa - Theraphosa blondi

26.08.2013 10:42

    Theraphosa blondi - sklípkan s přívlastkem největší pavouk světa během minulých deseti let z chovů v ČR téměř vymizel. V dovozech ze zahraničí jej postupně nahradil jiný druh sklípkana - Theraphosa stirmi. Oba druhy jsou v dospělosti snadno zaměnitelné a většina chovatelů nevěděla a neví, že sklípkan, kterého koupili pod názvem Theraphosa blondi, je ve skutečnosti Theraphosa sp. "burgundy", od roku 2011 Theraphosa stirmi. Teprve při odchovech mláďat údajných Theraphosa blondi, se na tuto skutečnost přišlo. Theraphosa stirmi má totiž do čtvrtého-pátého svleku tarsus a metatarsus prvních dvou párů končetin zbarvený do růžova.

    Odchov "pravých blondýn" se mi povedl po mnoha letech u importované samice z Francouzské Guyany a samce, kterého mi laskavě zapůjčil můj dlouholetý kamarád chovatel Ing. Karel Mutinský.

    Narozdíl od v současnosti běžně odchovávaných Theraphosa stirmi, je z důvodu nedostatku biologického materiálu odchov Theraphosa blondi raritní. Mláďata se velmi snadno rozeznají od dalších dvou druhů Theraphos (stirmi, apophysis), neboť mají již od prvního svleku jednolitou červeno-hnědou barvu karpaxu i končetin.

    

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode