Popis průběhu otravy po kousnutí sklípkanem Brachypelma vagans

29.05.2011 15:43

 

      Úvodem musím zmínit fakt, že za 25 let prakticky denního kontaktu se sklípkany, jsem byl kousnut pouze jednou. Sklípkani jsou totiž většinou mírumilovní tvorové a brání se spíše vymetáním žahavých chloupků ze zadečku a zastrašováním ve výhružném postoji.

      Při páření již zmiňovaných sklípkanů Brachypelma vagans jsem v otevřeném teráriu nevěnoval dostatečnou pozornost samci, kterého samička opakovaně zaháněla a atakovala. Ten vyběhl ven na mé levé předloktí, okamžitě se zakousnul a to tak hluboko, že drápky na chelicerách zcela zmizely v ráně. Současně zvedl do výšky dva zadní páry končetin a já skutečně cítil jak do mě „pumpuje“ jed.

      Pavouka jsem smetl na stůl a ránu začal okamžitě mačkat, abych z ní jed vytlačil. Kromě pár kapek krve z dvou malých ranek nevyteklo nic. Kousnutí pálilo a bolelo, bylo ovšem pozdě večer, takže jsem doma nikomu nic neřekl a šel spát…

      Ráno jsem normálně vstal a ještě než jsem si pořádně vzpomenul na včerejší nemilou příhodu, ozvala se má levá ruka. Byla oteklá, zarudlá a na místě kousnutí byla pořádná „boule“. Během dopoledne se přidala zvýšená teplota a žaludeční nevolnost. Odpoledne také průjmy a zimnice.

      Přestože v předchozím článku všechny nabádám k návštěvě lékaře, sám jsem nikam nešel. Nechtělo se mi vysvětlovat, co mě kouslo, proč chovám nějaké pavouky atd. Také byl rok 1992 a v českých nemocnicích tehdy zřejmě měli pramalou zkušenost s kousnutím sklípkana.

      Na večerním grilování s přáteli jsem musel všem připadat jako blázen. Dostavily se totiž křeče do lýtek, stehen a nakonec i do rukou. Vypadalo to trochu jako epileptický záchvat. Po velmi, velmi krušné noci začaly obtíže ustupovat. Nejprve přestaly již zmiňované křeče, nevolnost a teploty. Během týdne splaskl otok předloktí a ruky. Boule na místě kousnutí zmizela až po dvou měsících a dlouhou dobu jsem měl pocit, že v zápěstí a v lokti mi jaksi „vrže“. Následky jsem žádné nezaregistroval, po devatenácti letech to snad mohu říci…

      Ovšem dnes bych, po této zkušenosti, k lékaři „mazal jak namydlený blesk“…

 

    

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode