Preparace sklípkanů

 

             V životě snad každého chovatele sklípkanů nastane chvíle, kdy některý pavouk uhyne.

     Tato událost je vždy nemilá a přináší s sebou otázku, co s mrtvolkou zvířete. Pokud jsme pošlého sklípkana objevili včas a není již v rozkladu, můžeme se pokusit o preparaci. S pomocí obrazové přílohy se pokusím tento postup popsat.

   Pavoukovi ihned po smrti složíme končetiny pod hlavohruď (obr. A), zabalíme jej do ubrousku a vložíme do přiměřeně velké krabičky s víčkem. Uložíme jej do „mrazáku“, kde vydrží do chvíle, než se rozhodneme jej preparovat (obr. B).

    Nachystáme si malé nůžky, pinzetu, preparační jehly, injekční stříkačku s tenkou jehlou, fixáž Carnoy, vatu, vyšší kus polystyrénu a gumové rukavice. Sklípkana necháme několik hodin rozmrznout (obr. C).

    Mrtvolku na spodní části abdomenu nastřihneme do kříže. Vatou namotanou na pinzetě opatrně vybíráme obsah zadečku (obr. E). Používáme stále nové a nové chomáčky buničiny, dokud není abdomen úplně prázdný (obr. F).

    Podobným způsobem abdomen vyplníme čistou vatou a vytvarujeme do požadované podoby (obr. G). Chomáčky příliš neutahujeme (zadeček by byl „boulovatý“), ani nenecháváme načechrané (zadeček by se po usušení „propadl“).

     Pomocí injekční stříkačky s jehlou aplikujeme ze spodní strany do kloubků končetin (obr. H) a z boku do hlavohrudi (obr. I) fixáž Carnoy. S citem a velmi malé množství. Pozor na oči! Vhodné jsou ochranné  brýle.

     Na polystyrénové podložce sklípkana pomocí preparačních jehel (obr. J) „vyšpendlíme“ do požadovaného tvaru (obr. K). Začínáme u hlavohrudi a zadečku, pokračujeme na končetinách. Koncové články jehlami pevně křížíme, aby se při schnutí nezkroutily (obr. L). Jako poslední „vytáhneme“ a zafixujeme chelicery (obr. M).

     Preparovaný exponát necháme na teplém a dobře větraném místě několik týdnů schnout. Pro urychlení procesu můžeme použít lampičku (obr. N).

     Usušeného pavouka opatrně zbavíme jehel a uložíme nejlépe do prosklené entomologické krabice, kde vydrží prakticky neomezenou dobu (obr. O).

   

                     Přeji mnoho úspěchů při práci!

                                                      Tomáš Jeřábek

 

Fotogalerie: Preparace sklípkanů

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode